Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Powiatowy lekarz wterynarii w Starachowicach ostrzega przed wścieklizną PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
środa, 21 lipca 2021 12:31

Wscieklizna-logo-plw-starachowice-MW związku z niekorzystną sytuacją epizootyczną w zakresie wścieklizny na terenie kraju, a zawłaszcza na terenie województwa mazowieckiego (w powiecie garwolińskim, otwockim i radomskim), Powiatowy lekarz Weterynarii w Starachowicach przypomina, że zgodnie zart. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Powiatowy Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów. Informuje się, że w samym województwie mazowieckim potwierdzono 33 przypadki choroby. Bardzo niepokojące jest wykrycie wścieklizny w okresie czerwiec - lipiec w powiecie radomskim w mieście Radom (lis), w gminie Gózd (lis). oraz w gminie Jedlnia-Letnisko (kot). W dniu 10 czerwca chorobę potwierdzono u padłego nietoperza w miejscowości Kozienice (gmina i powiat Kozienice). Dodatkowo 14 lipca 2021r, potwierdzono wściekliznę u padłego lisa znalezionego w miejscowości Zalesice - Kolonia, gmina Wierzbica (powiat radomski) - około 5 km od granicy z powiatem starachowickim. W związku z tak poważnym zagrożeniem prosi się także o zgłaszanie do Powiatowego Lekarza Weterynarii, lub najbliżej Lecznicy dla Zwierząt, wszystkich przypadków podejrzeń wścieklizny u zwierząt żywych u których występują objawy nerwowe oraz zwierząt padłych.

W załącznikach poniżej do pobrania plakat ostrzegający przed zagrożeniem wścieklizną oraz pismo informacyjne Powiatowego Lekarza Weterynarii w Starachowicach.
Kliknij aby pobrać plakat w formacie PDF, rozmiar 166 kilobajtów.
Kliknija aby pobrać pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Starachowicach w formacie PDF, rozmiar 962 kilobajty

Poprawiony: środa, 21 lipca 2021 13:34
 

Czy wiesz, że...

szlakowskaz-mprzez teren gminy Brody wytyczono i oznakowano łącznie ok 136 km szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych?

elektronik sigara