Strona Główna Szlaki turystyczne Wycieczka edukacyjna do Warszawy

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Wycieczka edukacyjna do Warszawy

GlowneM-adamow-brody-wycieczka-do-warszawy006   Szkoła Podstawowa w Adamowie przystąpiła w tym roku do programu Bezpieczna+. W jego ramach zostało wybrane zadanie dotyczące działań związanych z antydyskryminacją oraz przeciwdziałaniem przemocy i agresji w grupie rówieśniczej, powodowanej stereotypami i uprzedzeniami.

    W związku z tymi zadaniami szkoła podjęła wiele działań. Jednym z nich była wycieczka do Warszawy dla uczniów z klas IV – VII, która odbyła się 8 listopada. Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin". Uczniowie podzieleni na grupy, pod opieką przewodników, zwiedzili obszerne galerie prezentujące 1000 lat historii polskich Żydów. Zapoznali się z kulturą i obyczajami tego narodu. Poznali życie codzienne oraz żydowskie święta i mogli swobodnie korzystać ze wszystkich multimediów znajdujących się w galeriach, a jednocześnie mieli za zadanie wypełniać karty pracy, wykorzystując uzyskiwane wiadomości. Największą zaletą tej wizyty był fakt, że dzieci mogły wszystkiego dotknąć, obejrzeć z bliska, a nawet wydrukować sobie kartę w języku hebrajskim, czy też bilet na podróż dawnym pociągiem.

  Kolejnym punktem programu był Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Uczniowie zgromadzeni w sali modlitw odbyli fascynującą podróż do świata islamu. Dzięki wykładowi i prezentacji multimedialnej odkryli prawdziwe oblicze tej religii, zapoznali się z jej zasadami i tradycjami. Dowiedzieli się czym jest Koran, mogli obejrzeć tę świętą księgę islamu i posłuchać śpiewanych wezwań na modlitwę oraz zobaczyć modlących się muzułmanów. Odwiedzili także galerię z portretami największych muzułmańskich uczonych. Dodatkową atrakcją były warsztaty z języka arabskiego, po których każdy uczestnik otrzymał kartkę ze swoim imieniem zapisanym w języku arabskim.

   Ostatnim punktem programu był powrót do świata kultury żydowskiej. Uczniowie odwiedzili Synagogę Nożyków, która jest jedyną w Warszawie czynną synagogą sprzed II Wojny Światowej. Poznali jej historię, obejrzeli salę główną i przedsionek, a także utrwalili sobie poznane wcześniej informację dotyczące obyczajów i praktyk judaizmu.

   Była to druga z zaplanowanych wycieczek, która pomogła uczniom zrozumieć, że świat jest różnorodny a każdego człowieka, każdą religię i każdy obyczaj należy traktować z szacunkiem. Zrozumieli czym jest tolerancja i do czego może doprowadzić jej brak, oraz dlaczego nie należy dyskryminować innych a także jak wielką wartością jest poznawanie i akceptowanie przedstawicieli innych kultur. Wycieczkę zorganizowała Katarzyna Wlazłowska. Udział w niej wzięły także panie: Małgorzata Kusiak – Wiecha, Iwona Kozdęba i Katarzyna Pocheć.

 

 

 

 

 

 

Czy wiesz, że...

pudlingarniaw 1843 roku, w zakładzie metalurgicznym - tzw. pudlingarni oraz walcowni w Brodach pracowało 60 robotników? W ciągu roku przetapiano tu ok. 2 600 ton żelaza handlowego.

elektronik sigara