Strona Główna Inwestycje Nocny Rajd Świetlików

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Nocny Rajd Świetlików Drukuj
Wpisany przez Rajmund Gębura   
piątek, 20 października 2017 17:36

glowneM-rajd-swietliki-brody-pazdziernik  
   W dniach 13-15 października Gmina Brody gościła uczestników 48 Nocnego Rajdu Świetlików. Rajd był pieszą, nocną wędrówką na orientację, podczas której kilkuosobowe ekipy korzystały jedynie z fragmentarycznego opisu trasy, nie wiedząc dokąd mają dotrzeć.

   Wyruszając o wyznaczonej godzinie musieli pokonać całą trasę zgodnie z otrzymanym opisem, zachowując określone tempo marszu i odnajdując umieszczone na szlaku punkty orientacyjne. Organizatorem i komandorem był Prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Jacek Trzoch i Klub Turystyczny „Datajana".

  Patronat nad rajdem objęli: Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, Prezes Zarządu Głównego PTTK i Lasy Państwowe. Do udziału zgłosiło się dwadzieścia dwie 3-5 osobowe ekipy, które wybrały dla siebie następujące nazwy: 1) „Poeci", 2) „Dystyngowani tropiciele mrówek", 3) „The Killers", 4) „Sekstet świętokrzyski", 5) „Jutro rano", 6) „Kumple szyny", 7) „Czołówka", 8) „Szczupaki", 9) „Hospital", 10) „Bamboocha", 11)„Wawa", 12) „Grupa która zajęła I miejsce 2017", 13) „Dziabągi", 14) „ABS", 15) „Elektryczni", 16) „Turbodzikusy", 17) „Leśne skrzaty", 18) „Transformers", 19) „Trole", 20) „Błądzące gumisie", 21) „TIM", 22) „Żołądkowa gorzka".

   Start nastąpił w piątek 13 października o godzinie 21.30 przy leśniczówce w Połągwi. Długość trasy wynosiła prawie 40 kilometrów i biegła przez lasy nadleśnictw Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Marcule. Finisz znajdował się w szkole w Rudzie. Stopień trudności był duży, ponieważ niektórym uczestnikom w ogóle nie udało się pokonać trasy, a jedna z ekip -błądząc nocą po lesie- przeszła rekordowy dystans około 50 kilometrów i zamiast do szkoły w Rudzie trafiła do szkoły w Stykowie. Większość wędrowców pomyślnie przebyła jednak szlak i rano, 14 października dotarła na metę. Tutaj mogli odpocząć w śpiworach i na karimatach a po południu zjeść obiad.

  Drugiego dnia wieczorem odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. Nocą czekała turystów kolejna wędrówka, tym razem na krótszej, liczącej około 12 kilometrów trasie. Ich zadaniem było odszukanie wyznaczonych miejsc. Po dotarciu do nich musieli znaleźć i spisać litery lub cyfry i ułożyć hasło.

W niedzielę 15 października -przed południem- nastąpiło podsumowanie imprezy oraz wręczenie dyplomów i nagród. Puchary Wójta Gminy Brody oraz pamiątkowe książki otrzymali najmłodszy i najstarszy uczestnik rajdu – Emilia Syta i Grzegorz Witkowski.

Honorową brązową odznakę PTTK odebrał Jacek Marks. Magdalena Dąbrowska w swoim wierszu opisała wrażenia z rajdu i została laureatką konkursu literackiego. Uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy.

Po podsumowaniu wszystkich konkurencji zwycięzcami 48 Nocnego Rajdu Świetlików zostali:
I miejsce patrol „Żołądkowa gorzka"
II miejsce patrol „TIM"
III miejsce patrol „Dziabągi"
Zwycięzcy otrzymali piękne puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy uczestnikom rajdu ogromnej wytrwałości.

W załaczniku do pobrania wiersz Magdaleny Dąbrowskiej o Nocnym Rajdzie Świetlików (Archiwum Oddziału Warszawskiego PTTK):
Kliknij aby pobrać wiersz

 

Fot. Rajmund Gębura

 

Galeria zdjęć uczetników 48 Nocnego Rajdu Świetlików (Archiwum Oddziału Warszawskiego PTTK)

 
 

Poprawiony: poniedziałek, 23 października 2017 07:49
 

Czy wiesz, że...

szlakowskaz-mprzez teren gminy Brody wytyczono i oznakowano łącznie ok 136 km szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych?

elektronik sigara