Strona Główna Instytucje

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości po raz piąty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
czwartek, 14 listopada 2019 16:31

GlowneM-piate-swieto-niepodleglosci
    W poniedziałek 11 listopada obchodziliśmy w Gminie Brody 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Były to piąte gminne obchody tego pięknego i radosnego święta.


   Początkiem uroczystości była Msza Święta za Ojczyznę w kościele parafialnym w Krynkach. Uczestniczyli w niej Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, Zastępca Wójta Marta Prokop, Sekretarz Gminy Brody Jan Kosiela, Przewodniczący Rady Gminy Janusz Adamus, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Tomasz Budzyń, Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów Rady Gminy Andrzej Jagieła, radny Rady Powiatu Starachowickiego Marek Maciukajć, radni, sołtysi, księża proboszczowie z terenu Gminy Brody, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, dyrektorzy i nauczyciele brodzkich szkół oraz licznie przybyli mieszkańcy.

   Po uroczystym nabożeństwie wszyscy przemaszerowali pod znajdujący się w pobliżu kościoła Mur Pamięci, który poświęcony jest związanym z Gminą Brody bohaterom walk, po to aby zaśpiewać nasz Hymn Narodowy, zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów.
    W imieniu władz samorządowych Gminy Brody znicze zapalili Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, Zastępca Wójta Marta Prokop i Przewodniczący Rady Gminy Janusz Adamus. Wiązankę kwiatów złożyła delegacja Stowarzyszenia „Barchan" Krynki.
Następnie uczestnicy przemaszerowali z kościoła do Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Krynkach, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Gości powitał dyrektor szkoły Grzegorz Księżak. Przemówienie okolicznościowe wygłosiła Pani Wójt Marzena Bernat i Przewodniczący Rady Gminy Janusz Adamus. List okolicznościowy od Wojewody Świętokrzyskiego odczytał Sekretarz Gminy Brody Jan Kosiela.

   W części artystycznej program związany z naszymi barwami narodowymi –pod opieką swoich pań- przedstawiły najmłodsze dzieci. Uczniowie starszych klas zaprezentowali wzruszające przedstawienie o tematyce patriotycznej. Koncert pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie Szymona Pochecia, przedstawiła Kamila Woś z Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach.

    Następnie Grzegorz Bernaciak, w imieniu Regionalnego Muzeum Historii Oręża, zaprezentował wystawę oryginalnej broni z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości i wygłosił krótki referat o działaniach wojennych na terenie naszej gminy pod koniec I Wojny Światowej.

    Wspaniałym finałem Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości było wspólne śpiewanie przez Panią Wójt i radnych –wraz ze wszystkimi obecnymi- pieśni patriotycznych. Na koniec dyrektor Grzegorz Księżak podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na kolejną uroczystość za rok.

 

 

 

Poprawiony: czwartek, 14 listopada 2019 16:42
 

Czy wiesz, że...

oltarz-ofiarjeden z olbrzymich głazów w rezerwacie "Skały w Krynkach", według miejscowej legendy służył za ołtarz ofiarny?

Podobno niejaki Gutan składał tam krwawe ofiary bogowi Krynosowi.

elektronik sigara