Strona Główna Historia Kanalizacja w Lubieni - zakończenie ogromnej inwestycji (film, zdjęcia)

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Kanalizacja w Lubieni - zakończenie ogromnej inwestycji (film, zdjęcia) PDF Drukuj Email

kanalizacja-lubienia-podsumowanie-ogromna-inwestycja-gmina-brody-swietokrzyskie-wojt-marzena-bernat-14minSpotkanie z mieszkańcami Lubieni odbyło się w piątek 26 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zachodniej i Leśnej. Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody podsumowała trzy lata budowy kanalizacji i wcześniejsze starania o pieniądze na to ważne udogodnienie.

- Jak rozmawiałam z mieszkańcami obiecywałam im kanalizację i jak widzicie dotrzymałam słowa. Długo to trwało ale inwestycja była trudna i po drodze pokonaliśmy wiele problemów formalnych. Odbyłam wiele spotkań i rozmów zachęcając mieszkańców do wyrażenia zgodny na poprowadzenie wykopów na ich działkach – powiedziała jako gospodarz spotkania Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody.

 

Największe w historii dofinansowanie dla gminy

Wykonanie projektu sieci dla największego obszarowo sołectwa kosztowało ok. 256 tys. zł. Budowa kanalizacji zaś ok. 6,8 mln. zł. Ścieki z Lubieni i ul. Leśnej w Młynku trafią do oczyszczalni ścieków w Krynkach, która wpierw musiała przejść modernizację kosztującą blisko 9 mln zł. Do tych pieniędzy należy jeszcze dodać m. in. zakup pojazdu WUKO, agregatu prądotwórczego i inne usługi. Na budowę kanalizacji i prace w oczyszczalni gmina otrzymała rekordowo wysokie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Ze źródeł zewnętrznych, gmina pozyskała wsparcie na ok. 60% kosztów działań.

 

Nie było lekko

- Pani wójt informowała Radę Gminy i sukcesach i o przeszkodach na drodze do kanalizacji. Jestem pod wrażeniem że nigdy nie ustała w walce o inwestycję, która dziś ma swój finał - powiedział Janusz Adamus Przewodniczący Rady Gminy w Brodach. Marzena Bernat dziękowała wykonawcom inwestycji, mieszkańcom, współpracownikom i wszyskim, którzy wspierali ją w dojściu do tego celu. Na spotkaniu obecni byli m. in.: Marek Maciukajć - radny powiatowy - Jan Grudniewski – generał Polskich Drużyn Strzeleckich, Radni Gminy Brody, sołtysi z Lubieni i Młynka i Przymiarek, przedstawiciele szkół i gminnych jednostek. Ksiądz. Sławomir Rak – proboszcz miejscowej parafii pobłogosławił mieszkańcom, którzy będą korzystać z urządzeń technicznych kanalizacji. Pani wójt, za dobrą współpracę wręczała statuetki przedstawicielom firm, które wykonywali tę dużą inwestycję: Czesławowi Sztukowi, Małgorzacie Mierzwie, Stanisławowi Kobozowi z firmy „Wod-Gaz", Tomaszowi Druciakowi, Damianowi Lisowiczowi - „Otech", Maciejowi Szpakowi - „Budomont". Dziękowała też Kazimierzowi Pocheciowi - projektantowi kanalizacji.

 

Można podłączać się do kanalizacji

Na spotkaniu odbyło się także podpisanie pierwszej umowy na odbiór ścieków. Korzystanie z sieci rozpoczął Dariusz Łodej – Radny z Lubieni. Po podpisaniu umowy podziękował pani wójt i wszystkim, którzy przyczynili się do budowy kanalizacji. Obecnie trwają jeszcze prace porządkowe na terenie oczyszczalni ścieków. Realizowany jest jeszcze drugi – o wiele mniejszy etap kanalizacji – m. in. na ul. Henryk i Podlesie w Lubieni. Organizację wydarzenia finansowo wsparły firmy realizujące omawiane inwestycje. Miłym akcentem były pamiątki z tego wydarzenia rozdawane mieszkańcom – parasole z napisem „Lubienia 2020" oraz słodycze dla dzieci.

 


 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.

elektronik sigara