Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Życie jest podróżą, która zawsze prowadzi do domu (filmy, zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
czwartek, 02 grudnia 2021 07:54

"Życie jest podróżą, która zawsze prowadzi do domu" - Pod takim tytułem zrealizowano projekt, w ramach którego powstało m. in. trzynaście filmów o tradycjach w gminie Brody. To działanie - ważne dla promocji zachowania naszego dziedzictwa wykonało Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach. (Grafika: montaż 14 zdjęć z tytułem projektu)- Pod takim tytułem zrealizowano projekt, w ramach którego powstało m. in. trzynaście filmów o tradycjach w gminie Brody. To działanie - ważne dla promocji zachowania naszego dziedzictwa wykonało Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach. Zapraszamy do obejrzenia wszystkich produkcji, w których przed kamerami występują często nasi sąsiedzi i znajomi.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich dzieliły się przepisami kulinarnymi i pokazywały jak wykonać dania tradycyjne takie jak goły (KGW „Alle Babki" ze Stykowa), ziemniacorz (KGW w Adamowie), pierogi (KGW w Kuczowie), babeczki na słodko i słono (KGW „Kryneckie Babeczki") oraz kiszoną kapustę (KGW „Rudzianie" w Rudzie). Kilka filmów poświęconych jest wspomnieniom. Dużo informacji historycznych i anegdot znajduje się w filmie o Chórze Męskim z Krynek. W kolekcji jest też film poświęcony dziejom wsi Bór Kunowski w czasie II wojny światowej. O dawnym życiu na wsi opowiedziała Maria Strzelecka i Stanisława brody zycie jest podroza-ksiazka-tradycje-gmina-brodySobecka z KGW w Adamowie. Z tym stowarzyszeniem związana jest także Anna Szybalska, która oprowadziła w filmie po izbie regionalnej oraz Stanisław Romański, który pokazał jak wykonać miotłę brzozową. Z tych wyrobów słynni byli kiedyś mieszkańcy Adamowa. O świętokrzyskich zapaskach opowiadały i piosenki ludowe śpiewały panie z Zespołu „Brodowianki". Strój tradycyjny oraz rękodzieło pokazały panie z KGW w Kuczowie. Rekonstrukcję prawdziwej okrężnej, czyli spotkania pań w celu darcia pierza, zaprezentowało KGW „Kryneckie Babeczki". Inną tradycję chciały przypomnieć panie z KGW "Przymiareczki" z Przymiarek. Pokazały jak się wykonuje wieniec dożynkowy. Filmy opublikowane zostały na stronach internetowych CKiR i gminy Brody.

Tradycje nie tylko w internecie

W ramach projektu powstała bezpłatna książka o tradycjach, zwyczajach w naszych wsiach. Zawiera ona także przepisy kulinarne. Można ją otrzymać w Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach, Urzędzie Gminy Brodach i w Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach. Pobierz wersję elektroniczną tej publikacji.

Projekt "Życie jest podróżą, która zawsze prowadzi do domu" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Zadanie realizowane w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

Loga: Minsterstwo Kultury, Dziedzictwa narodowego i Sportu, Gmina Brody, Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach.


Poprawiony: poniedziałek, 06 grudnia 2021 13:22
 

Czy wiesz, że...

kk3najprawdopodobniej już w 1353r. wybudowano modrzewiowy kościół w Krynkach p.w. Św. Marcina. Stał on przy obecnych zabudowanich ulicy Długiej. Do dziś stoi tam krzyż upamiętniający lokalizację świątyni. Podobno niektóre belki w kryneckiej dzwonnicy pochodzą z tego kościoła!