Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Powódź zaatakowała 27 gospodarstw PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 25 maja 2010 11:39

ak-IMG_0239minPierwsze podtopienia miały miejsce w nocy z 16 na 17 maja. Woda zalała 10 posesji na ulicy Szkolnej w Brodach, gdzie  strażacy układali worki z piaskiem. Woda wdarła się także do zabudowań przy ulicach Borówkowej  i Jagodowej w Krynkach. Na ulicy Akacjowej w Brodach ucierpiały trzy gospodarstwa, a przy ul. Nadrzecznej jedno. Najtrudniejsza sytuacja powodziowa była przy ul. Ostrowieckiej w Rudniku. W niektórych miejscach woda sięgał dachów zabudowań gospodarczych.

Zostały tam zalane zostały 4 posesje. Ucierpiały także gospodarstwa przy ul Topolowej w Rudniku. Strażacy ze wszystkich jednostek OSP w gminie oraz zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej układali bariery dla wody, patrolowali i uszczelniali wały przeciwpowodziowe oraz wypompowywali wodę z mieszkań. Urządu Gminy Brody koordynował działania tych służb. W miejscach, do których dotarła powódź, był także Wójt Gminy Brody - Andrzej Przygoda.

 


Z raportu działań straży pożarnych:

W dniu 16 maja br. zostały podjęte działania OSP w Brodach w celu zabezpieczeń posesji przy ul Radomskiej i Polnej, które zalewane były przez ciek wodny nazywany Świętojanką. W wyniku podjętych działań zastawiono dwa przepusty pod wiaduktem drogi krajowej nr 9 kierując w ten sposób wodę na łąki koło torów, obłożono workami zagrożone posesje zabezpieczając je przed zalaniem.

W nocy z 16 na 17 maja w wyniku intensywnych opadów zalane zostały przez rzeczkę Świętojankę łąki w przy ul. Podgórze oraz 4 posesje (zalaniu uległy piwnice domów, podwórka głębokość wody przy posesjach ok. 70cm), oraz 6 posesji przy ul Szkolnej. W wyniku podjętych działań przekopano rów przy mostku rzeki Świętojanki kierując wodę do rzeczki, pogłębiono rów przy posesji Państwa Czarneckich, kierując część napływającej wody przepustem z ul. Podgórze w na łąki. Wykopano niedrożny wjazd u Pani Orczyk Marianny. Zabezpieczono workami zalewane posesje na ul. Szkolnej. Zabezpieczono częściowo zalaną posesję 104 ul. Szkolna) obkładając zakład stolarski workami, aby nie uległ zalaniu, przeniesiono maszyny stolarskie w bezpieczne miejsce. Na ul. Akacjowej zostały zalane przez niedrożne przepusty trzy posesje. W wyniku podjętych działań przekopano dwa niedrożne Przepusty (wjazdy), kierując wodę do rowu. W Stykowie zalane zostały posesje, gospodarstwa domowe, uprawy rolne oraz młyn w tych przypadkach OSP Styków wypompowywała z zalanych posesji wodę. W nocy z 17.05. na 18.05. w wyniku nadmiernego spuszczania wody ze Zbiornika Wodnego w Brodach zalaniu uległy łąki w Stawie Kunowskim, Rudniku. W Rudniku woda dostała się do 6 posesji oraz domów zalewając 5 piwnic, 1 dom. Sprawdzono bezpieczeństwo mieszkańców poinformowano o zachowaniu w czasie powodzi i po powodzi.

W Stawie Kunowskim umocniono wały przy rzece Kamiennej, akcja umacniania wałów trwała od godz. 17 tej do godz. 22.30. Poinformowano Sołtysa i Panią Radną o ewentualnej ewakuacji mieszkańców Stawu Kunowskiego oraz zwierząt w przypadku przerwania wału. Wyznaczono dyżury straży pożarnej kontrolujące stan zabezpieczonego wału.

19 maja

W miejscach zalanych przeprowadzono kontrolę oraz wywiad środowiskowy wykonując zdjęcia zalanych terenów i domów.

20 maja

Sprawdzono bezpieczeństwo i potrzeby mieszkańców na zalanych terenach, poinformowano o konieczności dezynfekcji zalanych pomieszczeń, wietrzenia, zabezpieczenia ścian środkami chemicznymi zapobiegającymi rozwój pleśni. W godzinach popołudniowych ok. godz.17 tej. w wyniku opadów deszczu w czasie burzy zalaniu uległy posesje i domy w Młynku przy ul. Sosnowej. W wyniku podjętych działań przekopano drogę przy ul Sosnowej kierując wodę do rowu. Ucierpiały także zabudowania na ul Nadrzecznej 1 i 5 w brodach i ul. Borówkowej i Jagodowej w Krynkach.

21 maja, o godz. 6 rano w Stykowie umacniano wał przeciwpowodziowy uszkodzony  najprawdopodobniej w wyniku działania bobrów, wytworzony lej zasypano piaskiem. Na ul. Nadrzecznej w Brodach wykopano dół w celu skierowania do niego wody napływowej, która zalewała posesje nr 1, 5 i 7.

W Jabłonnej przekopano niedrożne przepusty. Ponadto odnotowano liczne zgłoszenia do zalanych piwnic na terenie całej gminy.

 


Galeria zdjęć:

Poprawiony: czwartek, 27 maja 2010 11:13
 

Czy wiesz, że...

kk3najprawdopodobniej już w 1353r. wybudowano modrzewiowy kościół w Krynkach p.w. Św. Marcina. Stał on przy obecnych zabudowanich ulicy Długiej. Do dziś stoi tam krzyż upamiętniający lokalizację świątyni. Podobno niektóre belki w kryneckiej dzwonnicy pochodzą z tego kościoła!

elektronik sigara