Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Izba pamięci generała Antoniego Hedy „Szarego" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
środa, 27 czerwca 2018 14:18

izba-szarego-glowneM  
   W czwartek 21 czerwca w leśniczówce Klepacze odbyło się otwarcie Izby Partyzanckiej, poświęconej pamięci jednego z najbardziej znanych dowódców Armii Krajowej, generała Antoniego Hedy „Szarego".


  W uroczystości uczestniczyły córki generała Hedy „Szarego" Teresa Heda – Snopkiewicz i Maria Hamilton, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk, Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, Senator RP Jarosław Rusiecki, delegacje: Wojewody Świętokrzyskiego z Dyrektorem w UW Anną Jaworską - Dąbrowską, Powiatu Starachowickiego ze Starostą Danutą Krępą, Gminy Brody z Sekretarzem Gminy Brody Janem Kosielą, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z Dyrektorem Andrzejem Matysiakiem, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski z Nadleśniczym Adamem Podsiadło, Nadleśnictwa Marcule z Nadleśniczym Tadeuszem Misiakiem, Nadleśnictwa Starachowice (gospodarza tego terenu) z Nadleśniczym Ryszardem Bisem, Policji z Komendantem Komisariatu Policji w Brodach nadkom. Piotrem Wiatrem.

  Licznie przybyli także przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych z całego kraju, przyjaciele i współtowarzysze walk generała Hedy „Szarego" - „Szaracy", wnuk jednego z dowódców Powstania Styczniowego Dionizego Czachowskiego - emerytowany Nadleśniczy z Dobieszyna Jan Chryzostom Czachowski oraz strażacy, nauczyciele i młodzież szkolna z Gimnazjum nr 1 im. Generała Antoniego Hedy „Szarego" w Starachowicach i Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lubieni. Barwnym akcentem historycznym był udział konnej grupy rekonstrukcyjnej polskiej kawalerii w ekwipunku z czasów II Wojny Światowej.

  Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, po czym odprawiona została Msza Święta polowa celebrowana przez księży Wojciecha Zdona – proboszcza parafii w Krynkach i Sławomira Raka – proboszcza parafii w Lubieni. Po liturgii nastąpiły przemówienia okolicznościowe w których podkreślano szczególne zasługi generała Hedy „Szarego" w walkach niepodległościowych podczas  wojny i po jej zakończeniu. Mówcy przypominali także jak ważnym miejscem dla walk partyzanckich  były Klepacze i jak doniosłą rolę w działalności ruchu oporu pełnili leśnicy.

   Następnym punktem było uroczyste otwarcie mieszczących się w leśniczówce sal muzealnych - Izby Partyzanckiej i Izby Leśnej. Podczas zwiedzania goście byli witani tradycyjnym chlebem i solą. Kustoszem tego nowego miejsca pamięci narodowej został emerytowany leśniczy Leśnictwa Klepacze, znany hodowca koni arabskich Bogusław Dąbrowski.

  W dalszej części nastąpiło odsłonięcie tablicy przy pamiątkowym dębie posadzonym w pobliżu leśniczówki, po czym młodzież z Gimnazjum nr 1 w Starachowicach zaprezentowała występ artystyczny z wiązanką pieśni patriotycznych.
Bardzo ciekawym punktem był pokaz kawalerii, w wykonaniu konnej grupy rekonstrukcyjnej. Licznie zgromadzeni widzowie zobaczyli  techniki walk jakimi posługiwali się polscy kawalerzyści. Na koniec każdy  mógł spróbować pysznych dań przygotowanych przez kuchnię polową. Uroczystość w Klepaczach wpisała się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 10 rocznicy śmierci generała Antoniego Hedy „Szarego".


 

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 02 lipca 2018 14:35
 

Czy wiesz, że...

skwkrgłazy z rezerwatu "Skały w Krynkach" powstały z osadów dolnotriasowej rzeki, a zaledwie 2 km od  od rezerwatu, znajduje się odsłonięcie skał powstałych w podobnym okresie, lecz w środowisku morskim. Zobacz

elektronik sigara