Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Sobótka przy molo (film, zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
środa, 27 czerwca 2018 14:00

sobotka-solectwo-ruda-wicie-wiankow-noc-swietojanska-gmina-zalew-brodzki-02-minSołectwo Ruda zorganizowało bardzo ciekawy festyn. Jego uczestnicy, wraz z panią wójt Marzeną Bernat wspólnie wili wianki, które potem zgodnie z tradycją trafiły do wody. Ludowe pieśni śpiewał Zespół Jarzębina z Dziurowa. Były też konkursy sportowe, bezpłatny poczęstunek i dmuchana zjeżdżalnia dla dzieci.

Pogoda dopisała, wiata w Rudzie była pełna mieszkańców Rudy oraz gości. Na początku sobótki, uczniowie opowiedzieli o świętojańskich tradycjach. Potem było wspólne wicie wianków. Do zaplatania kwiatów włączyli się zarówno starsi jak i dzieci. W ten sposób przekazywane były tradycje ludowe i umiejętności, które zna coraz mniej osób. Następnie, tradycyjny korowód przeszedł na pobliskie molo by tam wrzucić wianki do Zalewu Brodzkiego. Wszyscy włączali się do śpiewów prowadzonych przez zespół „Jarzębina" z Dziurowa. Pani wójt chwaliła sołectwo za zaangażowanie i obecność na wydarzeniach organizowanych w tej wsi.
Podczas sobótki były także atrakcje festynowe. Szkoła w Rudzie zorganizowała rodzinne konkursy z nagrodami – wyścigi w workach, przeciąganie liny i inne. Za darmo można było spróbować przekąsek i kiełbasek pieczonych na niedawno wybudowanym grillu stacjonarnym. Bezpłatne było także malowanie twarzy i zjeżdżalnia dla dzieci. Impreza została zorganizowana z części środków, które Ruda mogła wykorzystać z funduszu sołeckiego.

 


Poprawiony: czwartek, 28 czerwca 2018 11:29
 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.

elektronik sigara