Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Pamięć o pomordowanych wciąż żywa (film) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Wojciechowska, Rajmund Gębura, Mariusz Zawłocki   
czwartek, 06 lipca 2017 11:11

bor-kunowski-gmina-brody-lipiec-2017010-min4 lipca minęła 74 rocznica pacyfikacji Boru Kunowskiego. W tym roku uroczystość  w Borze Kunowskim połączyła władze samorządowe Brodów i Kunowa. Uczestnicy z pocztami sztandarowymi przemaszerowali do leśnej polany, na której pochowane były ofiary zbrodni.

W czasie tamtej „krwawej niedzieli" hitlerowcy wyznaczyli na śmierć całe rodziny. Dwadzieścia dwie osoby zginęły od kul, a w płomieniach podpalonej stodoły życie straciło dwadzieścia jeden osób, w tym dziewięcioro dzieci. W miejscu gdzie mieściła się stodoła, znajduje się krzyż z pamiątkową tabliczką. Pod leśny pomnik, gdzie spoczywały ciała ofiar przyszło ok. stu pięćdziesięciu mieszkańców Boru Kunowskiego i okolic. Wśród nich byli też świadkowie wydarzeń sprzed 74 lat. „Rozpaczy matki mojej nie zapomnę nigdy. Tłukła głową o ziemię, tu jak byli pochowaniu. Po obrządku, na wieczór mama, sąsiadki zbierali się żeby tutaj się modlić. Ile płaczu, ile łez tutaj było wylane – tego nie da się opisać." – wspomniała Stanisława Pszonak z Boru Kunowskiego nie kryjąc emocji.
Przemówienia okolicznościowe wygłosili wójt Brodów Marzena Bernat, burmistrz Kunowa Lech Łodej oraz Marcin Piętak doradca Wojewody Świętokrzyskiego. Udział wzięli radni gminy Brody z przewodniczącym Stanisławem Wroną, kombatanci, wśród których znajdował się pułkownik ZWZ AK Jan Pasternak, ps. „Żegota", „Kuna" autor książki „Zapomniana placówka". Była też reprezentacja Polskich Drużyn Strzeleckich z dowódcą generałem Janem Grudniewskim, Ligi Obrony Kraju w Starachowicach z Adamem Lefkiem, przedstawiciele władz powiatu starachowickiego z przewodniczącym Rady Powiatu Tomaszem Margulą i członkiem Zarządu Powiatu Andrzejem Sendeckim. Służby mundurowe reprezentowali: strażacy ochotnicy z gminy Brody, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej ze Starachowic z komendantem powiatowym Wiesławem Ungierem, Piotr Wiatr - komendant komisariatu policji w Brodach, leśnicy z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski z nadleśniczym Adamem Podsiadło.
Mszę Świętą celebrowali księża Jerzy Eichler, proboszcz parafii Św. Władysława w Kunowie i Tomasz Lis, przedstawiciel władz Kurii Sandomierskiej. Oprawę artystyczną podczas liturgii zaprezentował Chór Męski Parafii Krynki oraz Orkiestra Dęta Centrum Kultury z Brodów.

Do pobrania:

Opracowanie Łukasza Wanata pt: „Bór Kunowski – Historia z czasów II wojny światowej".

„Pieśń o Borze Kunowskim" Henryki z Pasternaków Żelazkowej.

 

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 10 lipca 2017 14:31
 

Czy wiesz, że...

pudlingarniaw 1843 roku, w zakładzie metalurgicznym - tzw. pudlingarni oraz walcowni w Brodach pracowało 60 robotników? W ciągu roku przetapiano tu ok. 2 600 ton żelaza handlowego.

elektronik sigara