Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Spektakl wielkanocny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata Tichomirow, Rajmund Gębura   
piątek, 14 kwietnia 2017 12:27

staw-kunowski-wielkanoc-glowneM   W Szkole Podstawowej w Stawie Kunowskim uczniowie, rodzice i zaproszeni goście uczestniczyli w zupełnie nowym wydarzeniu. Celem organizatorów było przybliżenie staropolskich tradycji, obrzędów i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Inscenizacja w wykonaniu dzieci z kl. I - IV przeniosła widownię do dawnej polskiej wsi, do wnętrza chaty w której domownicy, wraz ze swymi gośćmi, celebrowali Wielkanoc zgodnie ze staropolskimi tradycjami.

   Było kraszenie jajek, przygotowywanie „święconki", postne gawędy i przypowieści, biesiadowanie przy suto zastawionym stole. Były także urokliwe i częściowo zapomniane zwyczaje wiejskich panien – "chodzenie z gaikiem-maikiem", kwestowanie "po dyngusie", "z kogucikiem" przez wiejskich kawalerów, oraz wciąż żywa tradycja polewania się wodą w „lany poniedziałek". Nie zabrakło wielkanocnych palm, baranków, zielonego zboża na półmisku. Dzieci wystąpiły w tradycyjnych świętokrzyskich czarno-czerwonych „pasiakach".
   Prezentacja częściowo zapomnianych zwyczajów wielkanocnych dostarczyła widzom wielu radosnych przeżyć estetycznych oraz wyzwoliła emocje związane z szacunkiem i przywiązaniem do naszych korzeni etnicznych.  Miłą niespodzianką była obecność artystek z zespołu ludowego „Echo Adamowa", które uświetniły przedstawienie pięknymi piosenkami ludowymi. Na zakończenie na wszystkich uczestników uroczystości czekał słodki poczęstunek - stół pełen pysznych ciast przygotowanych przez rodziców.

   Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja prac oraz rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą klasową palmę wielkanocną. Dzieci przygotowując wspaniałe kolorowe palmy wykazały się chęcią kultywowania i popularyzacji tradycji ludowych związanch z obchodami Świąt Wielkanocnych, a także dużą kreatywnością i wyobraźnią twórczą.  Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, jury oraz zaproszonych gości i uczniów.
    Święta Wielkiej Nocy to czas nadziei i odrodzenia, podczas którego odczuwamy potrzebę pomocy innym, dlatego zorganizowany został kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez dzieci z przedszkola i uczniów szkoły, wraz z rodzicami oraz pracownikami. Całkowity dochód z kiermaszu przekazany zostanie ciężko choremu, byłemu uczniowi szkoły, a obecnie rodzicowi jednej z uczennic placówki w Stawie Kunowskim.

 

 

 

 

Poprawiony: piątek, 14 kwietnia 2017 14:13
 

Czy wiesz, że...

kk3widziałaś(łeś) kiedyś budowlę z "płaczącego" piaskowca? Z takiego materiału zbudowany jest kościół w Krynkach.

elektronik sigara