Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Wojciechowska   
czwartek, 23 marca 2017 14:43

jezyk-polski-gimnazjum-krynki-tkj-07-MTakie było hasło przewodnie XXV Tygodnia Kultury Języka, który odbył sie w gimnazjach w Krynkach i Rudzie. Młodzież na różne sposoby promowała poprawną polszczyznę. Były zabawy językiem polskim, konkurs literacki i spektakle teatralne.

W szkołach zorganizowano konkursy artystyczne i ortograficzne w których uczniowie zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii. W Gimnazjum w Rudzie wiele emocji dostarczył IV Szkolny Konkurs Krasomówczy. Uczestnicy przygotowali bardzo ciekawe prezentacje i popisali się piękną polszczyzną. Nie zabrakło plakatów promujących czytelnictwo gdzie uczniowie mogli wykazać się nie tylko zdolnościami plastycznymi ale także sztuką kaligrafii.
W Krynkach gimnazjaliści wzięli udział w maratonie czytelniczym. Ochotnicy, głośno czytali „Małego Księcia" A. de Saint-Exupéry'ego. Odbył się także Konkurs Literacki Małych Form Epickich pt. ,,Życie nie po to jest, by brać...". Na Przeglądzie Małych Form Teatralnych, młodzi artyści dali pokaz swoich umiejętności aktorskich. Widzowie mogli zobaczyć inscenizacje ballady „Romantyczność" A. Mickiewicza oraz fragmenty powieści M. Musierowicz pt. „Opium w rosole". Podczas występu, aktorzy spożywali prawdziwy domowy rosół i kompot wiśniowy. Ponadto, młodzież opracowała Kodeks Kulturalnego Ucznia oraz stworzyła audycję pod hasłem „Wulgaryzmom STOP! Zielone światło dla kultury języka".
Wszystkim zwycięzcom zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Nad właściwym przygotowaniem i przebiegiem konkursów pracowały: p. Elzbieta Rozwadowska i p. Iwona Lefek z gimnazjum w Krynkach oraz p. Zofia Mąka i p. Anna Zawłocka z gimnazjum w Rudzie.

Laureatami gimnazjum w Krynkach zostali:
Konkurs plastyczny – Anna Nowak i Zuzanna Żyłowicz
Konkurs ortograficzny - Maja Oświecińska
Przegląd Małych Form Teatralnych – klasa IIA
Konkurs Literacki Małych Form Epickich - Diana Pawłowska i Natalia Jagieło

Laureatami gimnazjum w Rudzie zostali:
Konkurs plastyczny i kaligraficzny - Agnieszka Różycka, Paulina Nowak oraz Iga Stępniewska
Konkurs ortograficzny - Mateusz Sala, Dominika Kozieł oraz Miłosz Duda
Konkurs krasomówczy - Klaudia Jasztal, Julia Dziubińska, Maja Pastuszko, Dominika Kozieł
oraz Mateusz Pocheć
Konkurs indywidualny języka polskiego - Jakub Kubik, wyróżnieni zostali Oliwia Główka, Dawid Turek, Daria Świrta, Kacper Grudniewski oraz Roch Koszarski
Konkurs grupowy języka polskiego – klasa IIC

 

Tydzień Kultury Języka w gimnazjum w Rudzie:

 

 

Tydzień Kultury Języka w gimnazjum w Krynkach, (fot. H. Walczyk):

Poprawiony: piątek, 24 marca 2017 12:30
 

Czy wiesz, że...

kolo-wodnejuż w XVI wieku na rzece Kamiennej w Krynkach istniała zapora wodna? W1578r. funkcjonowały tu trzy koła wodne napędzające urządzenia hutnicze. Nie jest wykluczone, że  kuźnica realizowała szereg poważnych dostaw rządowych. Za te zasługi dzierżawca zakładu - Walenty Duracz został nobilitowany do stanu szlacheckiego.

elektronik sigara