Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Porozumienie w sprawie szkoły w Rudzie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
czwartek, 23 lutego 2017 14:13

szkola-podstawowa-ruda-porozumienie-wojt-marzena-bernat-barbara-pikus-10minPrzyszłości miejscowej szkoły podstawowej poświęcone było spotkanie w Rudzie, które odbyło się 22 lutego br. Wyjaśniono, że publiczną podstawówkę oraz przedszkole prowadzi Pani - Barbara Pikus. Na zebraniu oświadczyła ona, że rozpoczęła procedurę likwidacji działalności gospodarczej. Jednak istnienie szkoły nie jest zagrożone.

Na spotkaniu, Pani Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody podpisała porozumienie, z którego wynika, że gmina zamierza przejąć zarówno szkołę podstawową jak i przedszkole w Rudzie. Ta wiadomość wyraźnie uspokoiła rodziców obecnych na sali, rozległy się brawa. „Chcemy żeby szkoła nadal funkcjonowała i służyła społeczności. Robimy to dlatego, że takie są potrzeby mieszkańców" – powiedziała pani wójt. Szkoła jest bardzo ważna dla Rudy i okolic. Dodała, że w kolejnych latach bierze pod uwagę przeniesienie przedszkola z budynku OSP do szkoły. Dostosowanie klas wymaga jednak wielu nakładów finansowych i formalnych uzgodnień. Pani Barbara Pikus serdecznie podziękowała władzom gminy za przejęcie szkoły, wyraziła też wdzięczność za dotychczasową współpracę: m. in. nauczycielom, rodzicom, Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie i obecnej na spotkaniu pani Ewie Stawiarskiej - dyrektor gimnazjum w Rudzie.

Sprawy techniczno – organizacyjne planowanego przejęcia szkoły omawiała Pani Dorota Grudnicka-Glina – dyrektor Centrum Usług Wspólnych. Wyjaśniła, że od 1 września w szkole uczyć się będą uczniowie klas: I, II, III, IV oraz uczniowie kontynuujący gimnazjalny program nauczania (klasy II i III). Co roku, szkole przybywać będzie po jednej klasie. Jeżeli chodzi o uczniów z Rudy, których uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Adamowie, to gmina proponuje nie wyrywać ich z ich obecnego środowiska szkolnego. W tym celu nadal zapewniony będzie dojazd uczniów do Adamowa.
Na zebraniu padły też zapewnienia, że gmina na planuje zwalniać nauczycieli w najbliższym roku szkolnym. Być może niektórzy będą musieli uzupełniać etaty w innych szkołach
Plany przejęcia szkoły przez gminę spotkały się z aprobatą rodziców, mieszkańców wsi. Na spotkaniu obecny był także Michał Gutowski – zastępca wójta, radny Tadeusz Bernaciak, sołtys Beata Szustak.

Zobacz też artykuł: "Nowa sieć szkół"

 

Poprawiony: piątek, 24 lutego 2017 09:51
 

Czy wiesz, że...

powst-styczna przestrzeni wieków mieszkańców dzisiejszych Krynek charakteryzowali się postawą patriotyczną? Brali oni czynny udział zarówno w Powstaniu Listopadowym jak i Styczniowym. Wieś była częstym miejscem postojów oddziałów. Serdeczność i pomoc ludności zostały podkreślone w pamiętnikach powstańczych.

elektronik sigara