Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Nowa sieć szkół PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 20 lutego 2017 15:07

Zgodnie z założeniami reformy oświaty, 31 sierpnia br. przestaną funkcjonować gimnazja. Młodzież z tych placówek zostanie włączona do istniejących szkół podstawowych. Gimnazjaliści z Krynek i z Rudy będą chodzić do szkół podstawowych mieszczących się w tych samych budynkach. Zmiany te ustalone zostały przez Radę Gminy w Brodach na sesji w dniu 15 lutego br.

To zagadnienie, referowała na sesji Pani Dorota Grudnicka-Glina – dyrektorka Centrum Usług Wspólnych, które zajmuję się m. in. obsługą administracyjną szkół. Wyjaśniała, że budynki są na tyle przestronne, że zmieszczą się w nich dzieci starszych klas. Nie będzie wprowadzona nauka na dwie zmiany, jedynie w szkole w Lubieni i w Stykowie czas nauki może zostać wydłużony o jedną lub dwie godziny. Zgodnie z reformą oświaty, nauczyciele gimnazjów będą pracować w podstawówkach. Gmina nie planuje zwalniać żadnego z nich w roku szkolnym 2017-2018. Zgodnie z zapisami prawa, dyrektorzy gimnazjów zostaną wicedyrektorami tych szkół podstawowych, do których trafią obecni gimnazjaliści.

 

Nie będzie likwidacji podstawówek

Obecnie, w Szkole Podstawowej w Rudzie uczą się dzieci z klas I – III. Szkołę prowadzi osoba prywatna, która obecnie rozpoczęła likwidację działalności gospodarczej. Po zakończeniu tej procedury, zgodnie z przepisami Szkoła Podstawowa w Rudzie prowadzona będzie przez gminę. Od września br., dołączą do nich obecni gimnazjaliści. Z biegiem czasu, w szkole będą uczniowie wszystkich klas I – VIII. Edukacja w trzech szkołach (w Stawie Kunowskim, Lipiu i Rudniku) prowadzona jest przez stowarzyszenia. Pani wójt zapytała przedstawicieli placówek czy w nowym roku szkolnym nadal będą prowadzić tę działalność czy chcieliby żeby szkołę przejęła gmina. Trzy szkoły odpowiedziały pisemnie w tej sprawie. Stowarzyszenie oświatowe „Nasza Szkoła" z Lipia wyraziło chęć, by podstawówka prowadzona była przez gminę. Pozostałe były za tym, żeby pozostało jak obecnie. „Wbrew pogłoskom, pragnę zapewnić, że jako Wójt Gminy Brody nie złożę wniosku o likwidację jakiejkolwiek szkoły" - powiedziała na sesji pani Marzena Bernat. Radni jednogłośnie poparli uchwałę dotyczącą nowej sieci szkół w gminie.

Poprawiony: wtorek, 21 lutego 2017 09:47
 

Czy wiesz, że...

macieknajwiększym drzewem w gminie Brody jest dąb "Maciek". Owód jego pnia  wynosi aż 7 metrów!

elektronik sigara